لوله مسی و انواع آن

لوله مسی

لوله مسی

لوله مسی اغلب در تاسیسات آب شیر گرم و سرد و به عنوان یک خط خط مبرد در سیستم های استفاده می شود.

دو نوع اساسی لوله های مسی،مس نرم و مس سفت و سخت وجود دارد. لوله های مس با استفاده از اتصال شعله ور، اتصال فشرده سازی با لحیم کاری به یکدیگر وصل می شوند.

مس سطح بالایی از مقاومت در برابر خوردگی را نشان می دهد اما بسیار پر هزینه است.

مس محبوب ترین انتخاب برای خطوط مبرد در تقسیم سیستم های تهویه مطبوع و پمپ های حرارتی است.

خرید و قیمت لوله مسی

انواع لوله مسی

مس نرم:

لوله های مسی نرم (انعطاف پذیر) می توانند به راحتی خم شده و در مسیر موانع قرار گیرند. این در حالی است که در حین ساخت شدن لوله مسی این مورد به خودی خود سخت می باشد. اما برای اینکه دوباره نرم شود آن را با دقت آنیل می کنند. بنابراین تولید این نوع از لوله های مسی نسبت به لوله های سخت گران تر است.

مس سفت و سخت:

مس سفت و سخت یک انتخاب محبوب برای خطوط انتقال آب است. روش اتصال این لوله ها با استفاده از لحیم کاری،عرق رول شیار،فشرده سازی یا اتصال متصل، فشرده شده می باشد. مس سخت نمی توانند خم شوند و باید از اتصالات برای دور گوشه ها یا اطراف موانع استفاده کرد.

انواع لوله بر اساس سایز

به طور کلی ، لوله های مسی بر اساس سایز بندی به چهار نوع تقسیم می شوند. اما نکته ی جالب در این نوع لوله ها این است که قطر خارجی این نوع لوله مشابه هم است و به این ترتیب، استفاده از فیتینگ ها و شیرهای یکسان را برای هر سه نوع لوله امکان پذیر است.

به طور کلی چهار نوع لوله وجود دارد که عبارتند از:

  • L
  • M
  • K
  • DWV

لوله نوع تیپ K:

در این نوع لوله ها ضخیم ترین لوله مسی ، پشت دیواره ی لوله نسبت به انواع دیگر ضخیم تر است. به دلیل ضخامت بالای دیواره لوله این نوع لوله مقاومت بالایی دارد و به همین دلیل از آن بیشتر در موقعیت های سختی مثل توزیع آب، حفاظت از آتش سوزی نشت روغن و بسیاری از کاربرد های دیگر در صنعت ساختمان سازی استفاده می شود.

لوله نوع L:

رایج ترین نوع لوله است و کاربرد های بسیار نازک تر است. این نوع لوله از نوع لوله کشی داخلی حفاظت از آتش سوزی و یا برای ترمیم یا تعویض خطوط HVAC مناسب است.

لوله نوع DWV یا A:

در گذشته این نوع لوله بسیار پر کاربرد بود و امروزه در ساختمان سازی PVC مدرن و پیشرفته جایگزین لوله های پلاستیکی می شود.

لوله نوع M:

این نوع لوله مسی نازک تر از هر دو نوع و به دو دسته سفت و سخت و انعطاف پذیر تقسیم می شود. می توان آن ها را با استفاده از فشرده سازی یا لحیم کاری و اتصالات شعله ور  به هم متصل کرد و بیشتر در سرویس های آب خانگی و سیستم های خلاء مورد استفاده قرار داد، زیرا فشار در این نوع دستگاه حداقل می باشد. لوله مسی نوع M به دلیل هزینه ی بسیار پایینی که دارد بیشتر در صنعت ساختمان سازی کاربرد دارد.

انواع لوله بر حسب کاربرد:

این نوع لوله ها بر اساس نوع، ویژگی لوله ، کاربرد و موارد استفاده از آن، به انواع شاخه،کلاف،کوئیل،مویین تقسیم می شود.

لوله مسی شاخه :

لوله شاخه در صنایعی همچون تهویه مطبوع سیستم های سرمایشی مانند سرد خانه ها، یخچال ها و چیلر و همچنین سیستم های گرمایشی مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع از لوله ها مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارند. همچنین این نوع از لوله ها سخت بوده و به راحتی خم نمی گردد. این لوله ها شاخه ای معمولا در متراژ های 6 متری تولید و عرضه می گردد. سایز های شاخه ای عبارتند از 3/8 , 1/2 , 5/8 , 3/4 , 7/8 , 1/8 1 , 3/8 1 , 5/8 1 , 1/8 2 , 5/8 2 ,1/8 3 در کشورمان تولید می شود. یک سایز موجو در بازار که در کشورمان موفق به ساخت آن نشده ایم 8/1 4 یا همان 4 اینچ است که وارداتی می باشد.

لوله مسی کلاف :

لوله های مسی کلاف مصارف مختلفی دارند که از مهم ترین آن ها می توان به استفاده از آن ها به عنوان اتصالات و تعمیرات و تجهیزات برودتی مانند اسپلیت و تجهیزات تهویه مطبوع اشاره نمود. لوله های مسی کلاف به صورت آنیل شده تولید می گردند تا برای استفاده در سیستم های لوله کشی،سیستم های تهویه مطبوع خطوط انتقال گاز و تجهیزات برودتی از خم پذیری و انعطاف بالایی برخوردار باشند. سطح داخلی لوله های مسی کلاف کاملا تمیز و عاری از هر گونه چرکی بوده و معمولا دو سر آن برای جلوگیری از ورود هر گونه آلودگی  به وسیله درپوس مخصوص پوشیده می شود.

لوله های مسی کلاف دارای متراژ استاندارد 15 ، 30 ، 50 متری می باشد. این نوع از لوله ها با سایز های مختلفی تولید و عرضه می گردند و در بازار بر اساس اینچ یا میلی متر دسته بندd می شوند. از کاربردی ترین این سایزها می توان به لوله مسی کلاف 3/16 , 1/4 , 5/16 , 3/8 , 1/2 , 5/8 ,3/4 , 7/8 اشاره کرد.

لوله کوئیل (LWC):

این لوله انتقال حرارتی بالاتری نسبت به لوله های آلمینیومی دارند و به همین دلیل نیز از این نوع لوله در مبدل های حرارتی و دستگاه های حرارتی استفاده می شود و در متراژ های بالا تولید می شود.

لوله مویین:

قطر بسیار کم این نوع لوله باعث شده تا در سیستم های تبرید و چیلرها استفاده می شودو قطر و طول آن در کیفیت سرمای ایجاد شده تاثیر می گذارد این نوع لوله ها در حالت سرد، قابلیت خم شدن دارند.

فعلا 4 کارخانه در کشورمان مشغول تولید و توزیع لوله مسی هستند که عبارتند از شرکت مهر اصل ، بابک،باهنر و قائم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonسوالی دارید؟